Sissejuhatus

800px-stages_of_a_bubble
Kõik viimase 400 aasta mullid

Võib küsida, et mis nende müntidega nüüd enam 2017. aasta lõpus, nö. üheteistkümnendal tunnil, jantima hakata? Juuksurid ja taksojuhid soovitavad juba ju? Krahh tuleb ju? Võib-olla tulebki. Krüptovaldkonna kasvukõver on päriselt veel järsem kui pildil näidatud suhteliselt taltsas isend. Võimatu on öelda, kas ‘uus paradigma’ on $18 000 või $180 000 juures. Kauem siin ilmas elanud inimesed ilmselt teavad, et selliste asjadega põrmustatakse alati highest high ja lowest low. Ei maksa siis imestada, kui pealtnäha ontlik inimene ennustab bitcoini hinnaks $60000 või miljonit.

Krüptovaluutad on enamasti lubadused ja FOMO (fear of missing out). Tuleb rääkida, kuidas te olete lõpmatult skaleeruv one-size-fits-all lahendus ja partnerdate Microsoftiga, aga tegelt ei partnerda. Hind võib kujuneda kasvõi selle pealt, et inimestele meeldivad ümmargused numbrid rohkem kui 0,24 või kuna Coinbase’st 1 litecoini osta on taskukohane, ühte bitcoini mitte. Kuulake näiteks seda analüüsi ja nutke. Kui te mõtlete, et küll need ikka on õnneseened, kes aasta algul bitcoini $1000 eest ostsid ja nüüd $17 000 juures müüvad, siis te ilmselt pole kuulnud sellisest krüptovaluutast nagu NEO, mis on see aasta paisunud umbes 320 korda. Vähemalt selle härra arust võiks ‘Hiina Ethereum’ siit veel kolmekordistuda.

Selliseid N-korda (mitte +xx%) lotovõite ma altcoin’ide ostmisega tabada üritakski. Kus downside on jääda ilma paarist kümnest eurost, upside võita paarsada või mõni tuhat, umbes nagu ingelinvestoridki. Ma isegi tegelesin sellega suvel ja teenisin mitme mündi pealt üle 100% tootlust, aga mingil põhjusel – ilmselt sõbra kutsel Bitfinex’iga liitumisel (seal pakutakse väga-väga sõltuvusttekitavat võlaga mängimise võimalust) – loobusin. Kindlasti võiks see eksperiment mind pigem rikkamaks kui vaesemaks teha, aga kui ma oleks tõeline rahahull, kelle ainumas eesmärk elus on ratsa rikkaks saada. Siis – ja juba sellele mõtlemine tekitab judinaid – ma ilmselt võtaks kinnisvara peale laenu, laoks selle kõik Ripple‘sse, ootaks ~$1-2 hinnataset, maksaks laenu tagasi ja mõtleks oma vanalinna korteris dividendituludest pooloimetuna edasi, mida eluga pihta hakata. Aga on muudki kui raha. Ma siiralt loodan, et keegi Eestis ei tee seda.

Kui vaadata, et täna on krüptosfäär väärt 533 miljardit dollarit, siis see on väga-väga suur number karja tarkvaraprojektide eest, millel õieti mingit praktiliselt kasutust ette näidata pole. Naljatades võib öelda, et lähimale on jõudnud Ethereumi Crypto Kitties. Samas kulla turuväärtuseks arvatakse 7 triljonit. Miks ei võiks bitcoin, mis üsna edukalt siiani väärtuse säilitaja rolli on täitnud, võtta sellest näiteks poole? USA ja Euroopa Liit on oma QE programmidega trükkinud samuti 7 triljonit. Kas on kuidagi liialdus arvata, et suur osa sellest rahast liigub uude, ‘korrumpeerunud institutsioonidele fakki näitavasse’ varaklassi? Ma ütleks, et ruumi kasvuks veel on.

Graafiku lõpus on naasmine ‘normaalse’ lineaarse kasvu juurde. See oleks ka okei. Mind tegelikult huvitab väga, kes lõpuks peale jääb ja kas sellest sektorist tuleb vana kooli panganduse tapja või saavad ‘vanad pangad’ sellest mullist lihtsalt veel rikkamaks, nagu nad alati on saanud. Kas me lõpuks oleme ‘oma raha omanikud’? Ja veel üks positiivne mõte siia otsa – Amazon maksis pärast dotcomi mulli lõhkemist alla $10. Täna üle $1000. See on drastiline näide, aga tuletab meelde, et krahh ei tähenda apokalüpsist. Jah, keegi jääb oma majast ilma ja sooritab enesetapu, aga krüptorahad on tulnud, et jääda. Ka 5 või 10 korda väiksemate valuatsioonidega kui tänased.

Kõige selle ja veel mõne asja pärast lähenen krüptokasiinole mikroskoopilise DCA (dollar-cost averaging) hodl strateegiaga, pannes iga kuu sisse EUR 250 ettevõtte raha, mis peaks aastal 2018 umbes 44% ‘odavam’ olema kui netopalk ja mille ma suudan 1 tööpäevaga tagasi teenida. Mul oli piisavalt ettenägelikust selle legaalsuse kohta juba jaanuaris uurida:

1
Maksuameti vastus

Paraku tegin esimese paigutuse alles mais ja suutsin kõik võidud detsembriks maha mängida ning päevakauplemisega kerge miinusegi saavutada. Emotsioon on midagi sellist:

im_retarded_quantum_leap
Quantum Leap S02E08

Viimase Hail Mary‘na ostsin füüsilise isiku portfelli 1337 XRP’d tasemelt $0.46 ja vähemalt täna tundub, et lototron on mulle armuline ja lõpetan oma päevakauplemise karjääri selle eest peale maksmata. Viimastel päevadel on üldse olnud raske osta münti, mis ei lähe kohe kahekohalist % üles. ‘Don’t confuse brains with a bull market though’. Lõbus oli küll. Adrenaliin oli kohati nii laes, et hüppasin hommikul pärast 5 tundi und voodist püsti. See haigus võib väga rängalt mõjuda. Proovige magama jääda, kui teil ripub pea kohal 100 000-eurone margin call. Kedagi sellist ma isegi tunnen.

Mõned oma ‘fondi’ reeglid olen siin juba välja toonud. hodl-filosoofia peaks takistama igasugust Redditi FUD’i (fear, uncertainty and doubt) lugemisest tulenevat käeväristamist. Head näited sellisest hüberboolitamisest on, et BCash asendab BTC,  et Bitfinex (suurimaid börse, väidetavalt 25-miljoni dollarise kuukasumiga) on pettus nagu Mt. Gox, et Tetheril pole tegelikult tagatist, et futuuridega shorditakse bitcoin olematusse, jne. Mingil määral kavatsen igast teenusepakkujatega seotud riski vähendada nii, et kui summad piisavalt suured ja teenustasud piisavalt madalad, kannan kogu oma positsiooni isiklikku rahakotti. Kui ma oleks oma maikuus tehtud EUR 1000 paigutust külma kõhuga läbi kogu selle aasta pasarahe hoidnud, oleksin EUR 5404 võrra rikkam. Selline oleks-poleks võib aga hulluks ajada. Peale selle on see mõttetu, sest esiteks ei oleks keegi meist hoidnud bitcoini läbi Mt. Goxi jamade, 2013 krahhi, igava 2013-2016 perioodi jne. Selliseid inimesi on terve maailma peale tuhatkond. Enamus neist tõenäoliselt surnud või oma digirahakotist välja lukustatud. Sama hästi võiks mõelda, et kui vaid oleks iga päev kõige õigema aktsia ostnud… Tulud muide oleks sel juhul veel palju suuremad kui kõige edukamal bitkoineril.

Järgmises postituses kergelt hiljaks jäänud detsembri allokatsioon.

One thought on “Sissejuhatus”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s